İnşaat, Kanalizasyon ve Altyapı Hizmetlerinde 27 Yıldır Sektörün Lider Kuruluşuyuz.
Sesli Görüşme YapTeklif Al
Diğer Bağlantıları Göster

Gölet Temizliği

Gölet Temizliği

Gölet temizliği çevrenin refah düzeyini artırır. Özellikle büyükşehirlerin hava kirliliğinin fazla olması, insanları açık ve nefes alınacak yerlere gitmesini teşvik ediyor. Bunlardan birisi de göletlerdir. Gölette dip kısımda bulunan çamurun ve kötü kokunun giderilmesini amaçlayan hizmete gölet temizliği denir. Gölet çevresine hissedilen kötü kokunun %100 ortadan kalkmasını sağlıyoruz. Göletin genel tanımını yapacak olursak, akarsular üzerinde kurulmuş ve suların oluşturduğu yapay görüntüye gölet denir.

Ne yazık ki zehirli kimyasal maddelere bağlı olan kirlilik, insan sağlığını da büyük oranda tehdit ediyor. Gölet temizliği yaparak tüm deniz altı canlılarının hayatını kurtarmayı sağlayabilirsiniz. Hatta görsel olarak doğaya yaşam alanı katabilirsiniz. Gölet temizliği ile ilgili tüm detaylara bakacak olursak;

Su Neden Kirlenir, Etkisi ve Çözümleri Nelerdir?

Su Neden Kirlenir, Etkisi ve Çözümleri Nelerdir?

Su kirliliği, su kütlesi çevresel etkenlerden dolayı kirlendiği zaman ortaya çıkar. Bu kirlilikler plastik maddelerden çeşitli döküntülere kadar farklılık gösterebilir. Plastik şişeler, lastikler, metal kutular ve suya atılan her türlü atık, su kütlesinin kirlenmesine neden olur. Su farklı nedenlere bağlı olarak ta kirlenebilir. Çevresel düzeyin bozuk olması en önemli etkendir.

Fabrikalardan, çiftliklerden, şehirlerden, arabalardan, kanalizasyon arıtma tesislerinden ve hava kirliliğine bağlı olarak, su yollarına girerek akış haline geçebilir. Firmamız su kirliliğine farklı çözümler bularak çalışıyor. Belirlediği strateji sayesinde, suyun temizlenmesi kolay şekilde sağlanıyor. En önemlisi de özel ekipmanlar aracılığı ile firmamız gölet sorunlarına çözüm üretiyor.

Gölet Bakımı Nasıl Yapılır?

Gölet temizliği için en önemli adım kurulduğu yerdir. Neresi gölet için en uygun yerdir? Belki de en önemli sorulardan bir tanesi de budur. Firmamız uzun yıllardan beri bu hizmeti vermektedir. Profesyonel olarak, farklı stratejiler doğrultusunda teknolojik ekipmanlar ile göletin bakım ve temizliğini düzenli bir şekilde sağlıyor. Firmamızı tercih ederek, doğru bir karar vermiş olursunuz. Göletin kirlilik durumunun yüzdesi ölçülür. Bu ölçüme göre de özel cihazlar kullanıyoruz.

Su Kirliliğinin Nedenleri ve Etkileri Nelerdir?

Su kirliliğini oluşturan nedenlere bakacak olursak, önce sıkıntının başlangıç noktasını düşünmeliyiz. Dünyada iki farklı su kaynağı bulunur. Sular hayatta kalmak için yalnızca suyun miktarına değil, aynı zamanda kalitesine göre yaşayan pek çok canlıya ev sahipliği eder. Su kirliliği ortadan kaldıracak elbette insanlardır. Fakat ne yazık ki yapılan araştırmaya göre dünyanın büyük bir kısmı, su kirliliği ile karşı karşıyadır. Bu sorunların önüne geçmek içinde çeşitli çalışmalar yapılarak, teknolojik cihazlar üretilmiştir. Bu cihazları bünyesinde bulunduran firmamız, çözüm odaklı çalışarak, başarılı bir şekilde suyun temizlenmesini sağlıyor. Gölet temizliği yapıldığında doğa güzelleşir.

Yüzey Suyunun Kirlenme Sebepleri Nelerdir?

Sular farklı etkenlere bağlı olarak kirlenebilir. Nokta atışlı kirlilik, atık su arıtma boruları ya da fabrikalardan çıkan bacaların kirliliğinin bir şekilde suları kirletmesine verilen isimdir. Noktasal tonlarda olmayan kaynak kirliliği ise, su kirliliğin pek çok farklı yerden ulaşmasıdır. Nokta dışı kaynak kirliliğine örnek vermek gerekirse, nehirlere ve akarsulara sızan tarımsal alanlardan ulaşan azot ve şehirden gelen petrol gösterilebilir. Yüzey suyunu da kirleten elbette insanlarımızdır.

Su Kirliliği Çevremizi Nasıl Etkiler?

Su Kirliliği Çevremizi Nasıl Etkiler?

Elbette su kirliliği tüm canlıların olumsuz yönde etkilenmesinde önemli bir etkendir. Musluğunuzdaki su bizlere ulaşmadan önce, bir su arıtma tesisi tarafınca filtreleniyor olsa da, sonuç olarak yüzey veya yeraltı suyu kaynaklarından gelir. Su kirliliği tüm canlıların olumsuz yönde etkiler. Bu gibi durumların olmaması için, firmamıza ulaşarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Firmamız su kirliliğini etkileyecek her türlü olguya karşı başarılı hizmet sağlıyor. Gölet temizliği konusunda titizlik ile çalıştığımızı söyleyebiliriz.

Ülkemizin de içinde yer aldığı birçok çevre anlaşmalarının yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı “Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu,” Tarım ve Orman Bakanlığının “2019-2023 Ulusal Su Planı “, Dışişleri Bakanlığının “Temel Çevre Sorunları” adlı yazısı, Türkiye Barolar Birliği’nin hazırlamış olduğu “Uluslararası Çevre Koruma Sözleşmeleri” adlı raporu ve “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” gibi yönetmelikler ve raporlar mevcuttur.

Firmamız bu konuda da hassas bir mantaliteye sahiptir. Firma genelinde su kirliliği %100 oranında sağlanıyor. Son zamanlarda bu konuda oldukça başarı sağladığımızı söylemek mümkündür. Gölet temizliği yapılırken mekânın durumuna göre stratejiler belirliyoruz.

Su Kirliliğin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Su kirliliğini önlemeyebilmek için en iyi yollardan biri çevremizi ve kendimizi dünyamızı su temini hakkında bilgilendirmek ve eğitmek ve hem dünya çapında hem de yerel olarak koruma projelerini desteklemek gerekir. En önemlisi de su kirliliğinin kalkmasını sağlayan firmalar tercih edilmelidir. Firmamız bu doğrultuda oldukça başarılı hizmet sağlıyor. Gölet temizliği ve su temizliğini sağlayacak insanlardır.

Kanalizasyon bölümünden bahçenizdeki çimlerinize ve kimyasal madde püskürtmeye kadar dünyamızın suyunu etkileyen seçimler hakkında bilgilenelim ve her zaman kullandığımız kimyasal madde oranını azaltmanın yollarına odaklanalım. Çöplerimizi plajlardan ya da nehirlerden ve okyanus / denizlerden temizlemek için, hep birlikte uğraşalım. Özdoğan Grup olarak, kanalizasyon bölümünden bahçenize uzanan suyun temizliğinin olması için, son derece titizlik ile çalışıyoruz.

Doğal Maddelerle Gölet Pisliği Nasıl Temizlenir?

Doğal Maddelerle Gölet Pisliği Nasıl Temizlenir?

Havuz kirliliği, havuz suyunda çok yüksek miktarda alg bulunması sebebiyle oluşur ve genellikle havuzun içinde bulunan ve mühim besin dengesizliklerinin bir işaretidir. Birçok alg türünü öldüren kimyasal alg öldürücüler mevcut olsa da bunlar havuzdaki doğal besin dengesinin geri getirilmesini sağlamazlar ve havuzdaki bitki ve balıkları da olumsuz yönde etkileyebilirler.

Su birikintisi ve yosun pisliğini önlemek için doğal olan yöntemler kullanmak bu sorunu önler ve havuzunuzun gelişmesi için uygun olan dengeyi yeniden kurmanıza yardımcı olur. Gölet temizliği ni profesyonel olarak yapan firmamız, farklı stratejiler ile hizmet veriyor. Özelikle gölet, havuz vb. mekanların temizliğini tüm titizlik doğrultusunda yapıyor. Gölet temizliği şu nedenleri doğurabilir. Gölet temizliği ne kadar fazla olursa o kadar uzun ömür olacağını bilmeniz gerekir.

 • Havuz süpüren bir aletle ve ağ yardımı ya da buna benzer bir ürünle manuel şekilde gölette bulunan pisliği kaldırın. Doğal alg kontrol yöntemleri, çok büyük miktarlardaki alglerin öldürülmesinde her zaman çok etkili olmadığı için kirlilik ile mücadele etmek daha kolay olur.
 • Su yosunlarının geçtiği sudaki atık olan maddelerin parçalanması için gölete su bitkisi eklemek akıllıca olacaktır. Su sümbülü, su irisi ve taro gibi bitkilerin agresif olarak alglerin gelişmesini sağlayan besinleri kullandıkları bilinmektedir.
 • Bir havuzun içerisinde çok fazla balık olması, yosunların yaşadığı atık ürünlerin miktarını arttırmaya neden olur. Gerekli olmayan bazı besinleri de ilave etmenizden dolayı, beslediğiniz balıklar var ise, sağlıklarını korumak için ve gölet temizliği için aşırı beslemediğinizden emin olun.
 • Sudaki yosun miktarını azaltmak ve ilave havuz pisliği oluşumunu engellemek için gölete yosun yiyici organizma ekleyin. Şayet gölet içerisinde balık beslemiyorsanız, göletinizin içine yosunları yemeleri için büyüklüğe göre ortalama 2-4 inç uzunluğunda triploid ot sazanı ilave edebilirsiniz.
 • Havuz suyu içine arpa saman balyası eklemeniz de bir diğer yöntem olabilir. Eklediğiniz bu samanın suyun alt kısmında parçalanması, sudaki oksijen seviyesini arttırır ve birtakım istenmeyen canlı türlerinin büyümesini engellemiş olur. Havuzunuzun ölçülerine ve dönüm miktarına göre balya ekletebilirsiniz. Balyaları ayırmak suretiyle, ayırdığınız balyaları ise ağ torbalarına ya da ağların alt kısmına güzelce yerleştirin ve suyun içine batırın balyaların tazelenmesi için altı ayda bir yenisiyle değiştirmelisiniz.
 • Gölet içindeki yosunların gelişmesine yardımcı olabilecek sudan, amonyak ve benzeri atık malzemeleri çıkarmak amacıyla doğal bakteri kullanan biyolojik bir havuz filtresi edinin ve takın. Filtre direkt olarak yosunları öldürmez, ancak yosunların çiçeklerinin ve havuzdaki birikintilerin oluşmasını önlemek için suyun dengesini korumasına katkısı olabilir. Filtre bakımlarının direktiflerine dayanarak filtrenin malzemelerini ve aparatlarını düzenli aralıklarla temizleyin ya da değiştirilmesi gerekiyorsa da değiştirin.
 • Eğer gölet içerisinde, çeşitli organizmalar ya da su içerisinde yaşayan bitkiler bulunmuyorsa, gölet içine 1 kg kaya tuzu ilave edebilirsiniz. Bu, yalnızca diğer yöntemlerin etkisiz olduğu kanıtlandıysa ve yakında göleti yeniden oluşturmayı düşünmüyorsanız yapılmalıdır, çünkü algleri öldüren maddeler ilave tuz hayvan ve bitki yaşamını da negatif yönde etkileyebilir. Ölmüş bitkilerin materyalleri ve dokusu bozuldukça oksijen seviyelerini azaltabileceğinden, mümkünse ölmüş yosun ya da varsa başka bitkileri temizleyin.

Doğada İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

 • Suda bulunan bitkileri,
 • Yosun yiyen organizmalar,
 • Arpa saman,
 • Kaya Tuzu,
 • Örgü çantalar ve ağ.
Doğada İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

Su birikintisinin kenarında veya kayaların ve su yüzeylerinin alt kısmındaki başka fikstürlerin üzerlerinde bulunan çok ince olan yumuşak alg katmanını kazımaya ya da çıkarmaya çalışmayın. Gölet içerisinde doğal dengenin kurulması ve korunması için algler ve onlarla beraber büyüyen bakteriler göletin problem yaşadığını göstermez. Göletlerin temiz olmasını sağlayan firmamız yaz ve kış mevsiminde hizmet veriyor.

Gölet temizliği için, dipteki çamurun ve hoş olmayan kokunun giderilmesinde ve ortamın güzelleştirilmesinde kullanılan enzim ve doğal bakteri içeren son derece güçlü ve çok etkili bir karışım organik digester’dır.

Göletinizin içine eklenmiş olduğunda güvenli yollardan kirliliği ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Oldukça büyük miktarlarda doğal ve yararlı bakteri ve enzimleri üretmek için biyolojik zincir reaksiyonu yaratır. Gölet temizliği ile ilgili piyasadaki en konsantre ve etkili ürünlerin başındadır. Gölet ve lagunlarda kullanılmak üzere, koku sorunlarını gidermek için sıvı ve toz olarak oluşturulur. Bu sıvılar toz şekillerde ve eriyebilir paketler halinde olabilir. Firmamız gölet temizliği yönünden lider bir firmadır.

Göletlerin Bulunan Genel Sorun;

Göletlerin Bulunan Genel Sorun

Göletlerin içindeki Nitritler gölet içindeki balıklar için çok zararlıdır ve nitratlar da gölet içinde kötü büyüme amacıyla kullanılan bir çeşit besin kaynaklarından biridir. Firmamız göletlerde bulunan genel sorunu çözüm odaklı çalışarak, karşılık veriyor. Gölet temizliği ne kadar fazla yapılırsa o kadar sağlıklı bir ortam olur.

Organic Digester doğal gölet tedavisinde, dip çamurlarının azalmasına yol açarak biyo-filtreyi sağlayacaktır. Firmamız gölette bulunan tüm kirliliği ortadan kaldıracağının garantisini veriyor. Organic Digester nerelerde kullanılır? Belki de en önemli soru da budur. Suni Göletler, doğal göletler, Lagünler, Balık ve Karides Havuzlarında, kuş banyoları, kaplumbağa tankları, göletsiz şelaleler vb. Organic Digester’ler gölet suyunu temizlenmesi ve bakımında kullanılır. Firmamız bunu kendine has özel stratejisi ile sağlıyor.

Gölet içinde bulunan rahatsız edici kokuları ve istenmeyen tatların ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak bakım sağlar.

Aquaponik (Su canlıları ile topraksız tarımın birlikte olduğu sistemler) sistem yapılarının iyileştirmelerinde de oldukça faydalı bir şekilde kullanılır.

Göletler, birtakım bahçeye ve peyzaja şık olan bir ilavedir.

Birçok şekilde kullanılarak yaban hayatı için zengin bir yaşam alanı sağlayabilir. Bunun yanında, bakımları yapılmayan göletler bir süre sonra ilk zamanlardaki göz alıcı güzelliğini kaybeder. Gölet temizliği görsel güzellik için çok önemlidir.

Göletlerde Derin Temizlik Neden Önemlidir?

Göletlerde Derin Temizlik Neden Önemlidir?

Bataklığa dönüşmemesi için tüm göletlerin düzenli bakımdan geçmesi gerekir. Hele ki o göletlerde balıklar da yaşıyorsa, düzensiz bakımda, önce suyun bozulması, yosun oluşumu, oksijen yetersizliği ve istenmeyen balık ölümleri ile karşılaşılması mümkündür. Bu gibi durumların yaşanmaması için firmamız elinden geldiği özveriyi ortaya koyarak çalışıyor.

Bataklığa dönüşmemesi için tüm göletlerin düzenli bakımdan geçmesi gerekir. Hele ki o göletlerde balıklar da yaşıyorsa, düzensiz bakımda, önce suyun bozulması, yosun oluşumu, oksijen yetersizliği ve istenmeyen balık ölümleri ile karşılaşılması mümkündür. Bu gibi durumların yaşanmaması için firmamız elinden geldiği özveriyi ortaya koyarak çalışıyor.

Güneş Işığının Göletler İçin Önemi Nedir?

En ideal yöntem göleti güneş alan bir yere koyarak 5-6 saat dinlenmesini sağlamaktır böylece su bitkileri daha iyi gelişebilir. Gölet için pompa ve çıkaracağı filtre seslerini de dikkate alarak, yer belirleme yapmalısınız. Gölet büyüklüğüne ve ebat a göre park ya da bahçenize kuracağınız gölet için görsel anlamda, en şık duran yere yerleştirmelisiniz. Gölet temizliği güneş ışınlarının suya kaliteli yansımasını sağlıyor.

Gölet sorunlarının başında su kaybı ve filtrasyon geliyor. Fakat Gölet temizliği için mutlaka firma ile çalışılmalıdır. Gölet oluşumu için çukur kazıp su doldurmak yeterli değildir. Gölet bir doğal oluşum olmadığı için, tüm uygun şartları sizin oluşturmanız gerekir. Gölet içindeki suyun hacmine oranla uygun bir filtrasyon sistemi planlanmalıdır. Zemin kısmında su kaçaklarının olmaması için dikkat edilerek planlanması yapılmalıdır.

Altyapı sistemi de aydınlatma için yüksek miktarda önemlidir. Genel olarak gölet kurulumdan önce, gün ışığı, filtrasyon ve su izolasyonu konularını araştırırsanız bundan sonrasında hiçbir zorluk yaşamazsınız. Firmamız güneş ışığının önemine dikkat ediyor. Gölüm güneş görmesi gölün canlanmasında önemli etkendir. Gölet temizliği sağlayan firmamız sayesinde göller pırıl pırıl bir hal kazanıyor.

Gölet Temizliği Yapan Firmalar;

Fiziksel bakım, kimyasal ve biyolojik bakımın da temelidir. Bunu en iyi sağlayan firmaların başında geliyor. Çalışma prensibimiz doğrultusunda çözüm üretimleri geliştiriyoruz

Müşteri odaklı çalışıyoruz. Gölet temizliği konusunda çalışma şeklimiz şöyledir;

 • İyi çalışan bir filtrasyon sistemi,
 • Gölet tabanında biriken tortu temizliği,
 • Ölü yaprakların ve sudaki bitki temizliğinin sağlanması,
 • Düzenli olarak gölet suyunu taze su ile değiştirilmesi, önerilen en kolay gölet bakımı ve bakımın temelidir.
 • Göletten görsel yönden beklenti, balıklarınızın ve bitkilerinizin net ve berrak olarak görünmesi, suyun berrak olması, tabanda bulunan yosun ve çamur tabakalarının olmamasıdır.

Firmamız bu doğrultuda eylem gerçekleşiyor. Gölet temizliği sayesinde balıklar uzun ömürlü oluyor.

Gölet Temizliği Yapan Firmalar

Gölet’iniz de bu saydıklarımızın hepsi bir arada ise problem yok demektir. Fakat ne yazık ki tüm dünya da gölet vb. alanların kirli olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumlarda gölet temizliği yapan firmalar bulunuyor. Profesyonel bir destek alarak, bu durum ortadan kaldırılır.

Eğer gölete yağmur ya da su taşması şeklinde ile gölet dışından çamur ve kir gelmemiş ise, göletin doğal olarak bozulması göletin tabanından başlar. Bu durumu önlemek için yukarıda bahsedilen sisteminin çalışma sisteminin doğrulunu kontrol edin. Göletin suyunu ne kadar iyi şekilde filtre edebiliyorsanız, suyun ömrünü o kadar uzatırsınız. Filtrasyon, çoğu kirliliği ve yosunları süzerek temizler. Filtre işlemleri birçok şekilde yapılabilir.

Filtre edilmemiş atıklar gölet dibine çöker. Bu çökeltiler sonucunda bazı canlılar yaşar bazıları ölür. Tabanda biriken bazı çökeltilerle bazı canlılar yaşamını idame ettirirler. Yapay da olsa bir su dünyasında birtakım canlılar da yaşamalıdır.

Yosunlar taşlar üzerinde ve çakıllara tutunarak gelişir ve etrafa yayılır. Bazen geldiği boyutlarla tabandaki çakılları görünmeyecek şekilde kapatır. Yosunların büyüyüp çoğalmasıyla gölet içerisinde oksijen tükenmeye başlar. Gölet suyu bulanıklaşır. Böylece balıklar ve diğer bitkiler oldukça zarar görür. Bu gibi durumlarda firmamız derin bir temizlik yapıyor.

ALGEX, granül halinde beyaz bir üründür. Ellerinizle serperek gölete uygulayabilirsiniz. 10 ton ağırlığındaki gölet suyu için ilk kullanımda 1000 gr, düzene koyduğunuzda her kullanımda 500 gr önerilir. Göletinizin ne sürelerle kirlendiğini, siz gölet sahibi belirlemelidir. Gölet tabanının tamamen tortu ile kaplanmasını istemiyorsanız, düzenli bakım yapmalısınız. Göletteki suyun sağlığı için çakıl taşlarını ve aralarını düzenli şekilde temizlemelisiniz.

ALGEX i göletinize serpiştirin. Serptiğiniz madde çakıl aralarına da dağılır. ALGEX çözünür ve gölet atıklarını su yüzeyine çıkarır. Bu işlem de ortalama 15-20 dakika sürebilir. Daha sonra tabanda biriken kirlilikler Filtrasyon boru sistemine ve gölet içindeki suyun akışı ile etrafa doğru hareket eder. Bu işlemle tabandaki atıklar temizlenir, gölet içine oksijen ulaşmaya başlar.

Gölet tabanını temizlemek demek, yosunların yok edilmesiyle ya da en az seviyeye ulaştırılmasıyla birlikte oksijen üretimini arttırarak berrak su sağlamak demektir. Önerilen ALGEX miktarları doğru dozlarda kullanıldığında balıklara ve su bitkilerine zarar vermez.

Zaman zaman yapılacak su değişimiyle, suyun kimyasal dengesini de korumanız gerekir. Sudaki hayat, amonyum, fosfat, nitrit, nitrat , fosfat gibi bazı kimyasalların çoğalmasına sebep olur ki bu gayet doğaldır. Anormal olan bu kimyasalların sudaki yaşamı bozacak seviyeye ulaşmasıdır.

Gölet de balıklar ve su bitkileri yaşıyorsa katiyen gölet suyunun tamamını bir seferde değiştirmeyin. Suyun florasının aniden değişmesi balık ve bitki ölümlerine sebep olur.

Eğer gölet filtre işlemlerini ve taban temizliğini düzenli olarak yapıyorsanız göletin suyunu komple değiştirmeniz gerekmez. Suyu yavaş yavaş değiştirmeniz yeterli olabilir. Örneğin; bir miktar suyu boşaltın, boşalttığınız kadar taze su ekleyin. Bu miktar tek seferde %20yi geçmemelidir.

Gölet Kimyasal Parametreleri Nelerdir?

Gölette yaşam kalitesini sağlamak için gölet temizliği suyun kalitesi ve çevresel faktörler çok önemlidir. Göletler doğal su birikintileri olmadığından ötürü, yapay su birikintileri olarak özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Gölet sularının kimyasal yapısı dolayısıyla birçok faktörden etkilenmesi doğaldır. Firmamız gölet parametrelerini belirlerken ilk etapta durum analizini yapar. Gölet temizliği düzenli yaptırılması, doğanın kalitesinin artmasını sağlar.

Bunların başında şiddetli yağışlar gibi doğal dış faktörler veya uygun şartlarda yapılmamış kısmi su değişimlerini sayabiliriz. Gölet içinde aşırı miktarda olan balık, gerekmediği kadar sık veya yanlış beslenme ve hatta göletteki malzemelerin kurulumu bile bir rol oynayabilir. Bu sebeple, mühim su seviyelerinin düzenli şekilde kontrolün sağlanması ve göletinize ilave etmek istediğiniz suyu test etmeniz önemlidir. Firmamız göletlerde ki kimyasal parametrelerin en iyi şekilde olmasını sağlar.

Suyun Parametreleri Nasıl Ölçülür?

Gölet sorunlarıyla ilgilenen herkesin uzman şekilde kimyager ya da biyolog olması mümkün değildir. Bu sebeple kolaylıkla ölçümler yapabileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz pratik ve güvenli kitlerden yardım alabilirsiniz. Eğer göletinizin başında ölçüm yapmayacaksanız, bu ölçümü bir laboratuvar da yapacaksanız bir kabı hava almayacak şekilde gölet suyu ile doldurun Gölet temizliği numune kabını serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmeli ve maksimum 2 saat içinde analizler yapılmalıdır. Firmamız bunu son derece dikkatli şekilde yapıyor. Göletlerde bulunması gereken değerler ise şu şekildedir;

Gölette PH değeri: İdeal PH aralığı 6,50 – 8,50 arası olmalıdır. Firmamız bunun ölçümünü sağlıyor. Gölet için en önemli parametrelerden birisi PH değerleridir. PH’ı ölçerek suyun asidik ya da bazik olma durumunu kontrol edersiniz. PH seviyesi 7’nin altında ise gölet suyu asidik, 7 ise Nötr olur. Ancak bu seviye eğer; 7’nin üzerinde ise bazik kabul edilir. Gölet için PH aralığı 6,50 – 8,50 aralığında olmalıdır. Sıvı damla, test çubukları ya da elektronik PH ölçer ile göletinizin PH ölçümünü yapabilirsiniz. Özellikle gölet de KOİ balığı besliyorsanız, KH ı da kontrol etmeniz gerekecektir.

Düşük KH durumunda, uzun vadede KOİ balıklarında çeşitli hastalıklar görülebilir. Çözünmüş kalsiyum KOİ’lerde kandaki tuz seviyelerinin düzenlenmesi için hayati önem gösterir. Ayrıca KOİ ler haricinde, sudaki fazla Amonyak ve Nitriti gideren NİTRİFİKASYON bakterileri içinde hayati önem taşır. KH düştükçe, doğal biyolojik filtrasyon da yavaşlar.

 • Göletteki fazla balık sayısı,
 • Yeterli yapılmamış filtrasyon çalışması,
 • Canlıların aşırı beslenmesi ve atıklar,
 • Yüksek sıcaklık oranı.

Bu saydığımız etkiler Amonyak seviyesini yükseltir. Firmamız yüksek PH amonyumun amonyağa dönüşümünü hızlandırmayı sağlıyor. Genel olarak;

 • Balıkların su yüzey seviyesinden nefes alma istekleri,
 • Normalden hızlı olan solungaç hareketleri,
 • Balıkların normalden daha yorgun görünümü,
 • Amonyak dengesizliğinin belirtilerindendir.
 • Düzgün çalışan bir ekosistemde amonyak ve amonyum hızlı bir şekilde nitrite sonrada göletler için zararlı olmayan nitrata dönüşür.
 • İyi çalışan bir filtrasyon sistemi,
 • İyi işletime sahip bir biyolojik filtrasyon,
 • Yeterli miktarda su havalandırması,
 • Gölet en-boy oranına göre balık miktarı, azot döngüsünü destekler.

Gölet Temizliği için kimyasal kontrollerini düzenli olarak yapın. Yüksek oranlardaki amonyak miktarını dengede tutmanın en pratik yolu gölete taze su eklemektir. Özellikle 0,25 ppm’i geçen amonyak seviyelerinde en az %25 taze su ekleyerek, birkaç saat sonra yeniden amonyak değerini ölçülmesi gerekir. Firmamız bunu %100 oranında doğru tespitini sağlıyor.

Gölette nitrit 0,50 seviyesini geçirmemek gerekir. Nitrit amonyak bölümünde bahsedildiği gibi azot döngüsünün bir ürünüdür. Nitrit seviyesi 0,10 ya da daha az ise göletinizde azot döngüsü kusursuz çalışıyor anlamına gelir. 0,50 ppm seviyesi azot döngüsünde işlerin iyi gitmediğini gösterir ve bu durumda derhal su değişimi yapmanız gerekir. Göletteki nitrat seviyesi: en fazla 50 PPM olmalıdır. Bu seviye ne kadar düşük ise o kadar iyidir.

Destek almak için bizi arayın!Bizi günün her saati internet üzerinden arayabilirsiniz.
Teklif için formu doldurun!Dilediğiniz heran online teklif isteyebilirsiniz.

Nitrit, nitrata dönüştüğündeyse su bitkileri artık için besin olmuştur. Ama yine de Nitrat seviyesi 50 ppm e yaklaşmış ve daha da yoğunlaşmış ise suda yosun oluşumunu hızlandırır. Fazla yosun ise oksijen tüketimini arttırır yine sorun şekilleri başlar. Nitrat miktarı yüksek ise kısmi olarak su değişimi yapabilirsiniz.

Genel azot döngüsünden olarak gölette Fosfat olmamalıdır. En fazla 1,00 PPM kabul edilebilir. Firmamız bunun hesabını da yaparak, gölet temizliği işlemini başarılı şekilde yapıyor.

Gölet Temizliği için Gölet suyunu kirleten maddelere bakıldığında, fosfat da nitrat kadar önemli bir rol oynar. Fosfat, temel olarak balık atıkları nedeniyle, aynı zamanda çürümüş bitkilerden ve yapraklardan kaynaklanır. Fosfatlar kimyasal olarak bağlanabilirler ya da suyun içerisinde çözünebilirler. Fosfat, bütün canlılar için temel yaşam kaynağı olsa da aşırı buluyorsa yosun sıkıntısı olabilir.

Gölet temizliğini yaptırmak için firmamız ile iletişim kurmanız yeterlidir. Firmamız %100 oranında başarı sağlayarak, gölet temizliği yapıyor. Firmamızı tercih edere, gölet temizliği profesyonel olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Şunu unutmayın göletin temiz olması, doğal yaşamın güzel olmasını sağlar.

Değerli ziyaretçimiz, bu sayfayı sosyal medya sayfanızda paylaşıp bize katkıda bulunabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
Linkedin
Livejournal
Reddit
Whatsapp
Tumblr
Stumbleupon
VK
Evernote
Skype
Telegram
Xing
Bookmark
Digg
Line
başlat
support
KapatHızlı Destekbilgiler